fbpx
info@drpietrasik.pl +48 721 838 347

Operacje nosa

drpietruski_admin

Operacje nosa (rynoplastyki) dostosowane są indywidualnie do każdego pacjenta po wcześniejszej wnikliwej analizie stanu miejscowego i poznaniu oczekiwań. Nie ma jednej standardowej operacji nosa dla wszystkich pacjentów.

Celem tego zabiegu jest poprawa wyglądu i funkcji nosa.

Do najczęstszych zniekształceń nosa korygowanych chirurgicznie należą:
– skrzywienie,
– garb,
– opadanie, przerost lub zniekształcenie czubka,
– zapadanie się lub przerost skrzydeł.

Korekcja nosa dotyczyć może części chrzęstnej, kostnej jak i przegrody. W czasie konsultacji Dr Pietrasik zadaje pytanie, o część/części nosa, które w ocenie pacjentki/pacjenta „przeszkadzają najbardziej”. Następnie ocenia realnie możliwość ich korekcji oraz przedstawia szczegółowy plan działania wraz z wizualizacją.

W zależności od złożoności zniekształcenia i zabiegów towarzyszących, operacja nosa przeprowadzana jest sposobem „zamkniętym” (bez widocznych cięć z zewnątrz) lub „otwartym” (cięcie mało widoczne na słupku nosa oraz niewidoczne cięcia wewnętrzne). Każda z tych technik ma swoje wskazania i nie są one stosowane wymiennie.
Po szczegółowej analizie uwarunkowań anatomicznych i wysłuchaniu oczekiwań pacjentki/pacjenta, Dr Pietrasik zaproponuje metodę operacyjną przy pomocy, której pożądany wynik będzie najbardziej prawdopodobny do osiągnięcia.

Operacje nosa przeprowadzane są w znieczuleniu ogólnym.W zależności od metody, cięcia skórne zlokalizowane są tak aby po wygojeniu blizny były mało widoczne lub niewidoczne.

Pacjenci po operacjach nosa pozostają w klinice na noc lub opuszczają ją po 6 godzinach jeśli operacja dotyczyła wyłącznie nosa chrzęstnego.

Szwy skórne oraz gips usuwane są w 7-10 dobie po zabiegu.

Okres rekonwalescencji zależy od zakresu operacji. Najczęściej powrót do normalnej aktywności zawodowej jest możliwy po 2 tygodniach. Ostateczny efekt operacji oceniany jest po 6-12 miesiącach. W okresie tym wymagana jest bezwzględna ochrona nosa przed urazami.

Czas trwania zabiegu do 3-5 godz.
Znieczulenie ogólne
Pobyt w klinice 6 godz. – 1 doba
Rekonwalescencja 10-14 dni
Zdjęcie szwów 7 doba
Przeciwwskazania nieleczone choroby psychiczne, zaburzenia krzepnięcia krwi, nieuregulowane nadciśnienie tętnicze, nieuregulowana cukrzyca, zaburzenia rytmu serca, aktywne infekcje, choroby autoimmunologiczne, nowotwory, ciąża, zbliżająca się lub trwająca miesiączka
Zalecenia przed zabiegiem nos zalecenia do operacji.pdf
Zalecenia po zabiegu nos zalecenia po operacji.pdf

Powyższa prezentacja jest tylko skrótową informacją i nie zastępuje konsultacji medycznej.

Zalecenia pooperacyjne

Zalecenia przedoperacyjne

Postoperative recommendations

Preoperative recommendations