fbpx
info@drpietrasik.pl +48 721 838 347

Zespół kanału nadgarstka

drpietruski_admin

Zespół kanału nadgarstka (ZKN) to choroba, której przyczyną jest nadmierny ucisk nerwu pośrodkowego w kanale nadgarstka, dający objawy w zakresie palców I-IV.

Ucisk ten może być spowodowany:
– zmianami zwyrodnieniowymi więzadła poprzecznego nadgarstka,
– obrzękiem pochewek ścięgien zginaczy,
– zmianami stosunków anatomicznych wywołanych zwichnięciami, złamaniami i zapaleniami stawów nadgarstka,
– przewlekłym utrzymywaniem pozycji zgięciowej nadgarstków (np. praca na klawiaturze komputera)
– retencją płynów (n.p. w czasie ciąży)

Zaburzenia hormonalne (tarczyca), reumatoidalne zapalenie stawów i cukrzyca mogą sprzyjać powstawaniu zespołu kanału nadgarstka.

Do najczęstszych objawów ZKN należą:
– upośledzenie czucia,
– drętwienia,
– mrowienia,
– ból palców I-IV tj. palców unerwionych przez uciśnięty n. pośrodkowy.

Objawy pojawiają się najczęściej nocą. Wraz z nasileniem ich intensywności, mogą obudzić pacjenta ze snu lub skrajnie mieć charakter ciągły. Poza w/w dolegliwościami czuciowymi może także pojawić się osłabienie siły chwytnej ręki, manifestujące się wypadaniem przedmiotów (np. szklanki, klucze) lub upośledzeniem funkcji chwytnej. W skrajnych przypadkach nieleczonego zespołu kanały nadgarstka dochodzi do trwałego upośledzenia czucia w zakresie palców I-IV i zaniku mięśni kłębu, co powoduje trwałe upośledzenie funkcji chwytnej ręki.

W diagnostyce ZKN najważniejsze znaczenia mają: dokładne informacje uzyskane od pacjenta (wywiad), szczegółowe badanie fizykalne ręki oraz specjalistyczne badania diagnostyczne (tj. USG, EMG i zdjęcie rentgenowskie).

W niektórych mniej zaawansowanych postaciach ZKN skutecznym postępowaniem może okazać się leczenie zachowawcze.

Jeśli nie przynosi ono ustąpienia dolegliwości, wówczas postępowaniem z wyboru jest interwencja chirurgiczna. Istotą operacji jest przecięcie więzadła poprzecznego nadgarstka, otworzenie kanału nadgarstka i odbarczenie nerwu pośrodkowego.

Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym.

Pacjenci opuszczają klinikę bezpośrednio po zabiegu.

Cięcia skórne zależą od przyjętej metody operacyjnej. W metodzie klasycznej („na otwarto”) cięcie długości 4 cm zlokalizowane jest na dłoniowej powierzchni nadgarstka ponad kanałem nadgarstka. W metodzie endoskopowej jest to jedno lub dwa cięcia długości 1-2 cm każde, zlokalizowane w kresie zgięciowej nadgarstka i na dłoniowej powierzchni śródręcza.

Obydwie w/w metody nie są stosowane wymiennie, a każda z nich  ma swoje indywidualne wskazania, które Dr Pietrasik szczegółowo wyjaśnia w czasie konsultacji przedoperacyjnej. Sposób operacji zostaje dobrany tak aby szanse na dobry efekt terapeutyczny były jak największe. Dyskutowane są szczegółowo wszystkie możliwe powikłania i wątpliwości.

W okresie pooperacyjnym ręka pozostaje w unieruchomieniu nadgarstka przez 2 tyg. Po tym czasie usunięte zostają szwy skórne i rozpoczyna się 4-6 tyg. okres rehabilitacji. Bóle i silne drętwienia palców mogą ustąpić w okresie kilku tygodni po zabiegu. Zaburzenia czucia, mrowienia ustępują zazwyczaj po kilku miesiącach i związane są z powolną, stopniową regeneracją odbarczonego nerwu.  Powrót do normalnej aktywności z wykorzystaniem operowanej ręki następuje po 6-8 tyg. od zabiegu.

Czas trwania zabiegu 45 min
Znieczulenie miejscowe
Pobyt w klinice 1 godz.
Rekonwalescencja 14 dni + rehabilitacja 6-8 tyg.
Zdjęcie szwów 14 doba
Przeciwwskazania nieleczone choroby psychiczne, zaburzenia krzepnięcia krwi, nieuregulowane nadciśnienie tętnicze, zaburzenia rytmu serca,  nieuregulowana cukrzyca, aktywne infekcje, choroby autoimmunologiczne, nowotwory
Zalecenia przed zabiegiem ZKN zalecenia do zabiegu.pdf
Zalecenia po zabiegu ZKN zalecenia po zabiegu.pdf

Powyższa prezentacja jest tylko skrótową informacją i nie zastępuje konsultacji medycznej.

Zalecenia pooperacyjne

Zalecenia przedoperacyjne

Postoperative recommendations

Preoperative recommendations