fbpx
info@drpietrasik.pl +48 721 838 347

„Palec zatrzaskujący”

drpietruski_admin

„Palec zatrzaskujący” to potoczna nazwa zaciskającego zapalenia pochewki ścięgien zginaczy palców (tenosynovitis). Istotą choroby jest zwężenie anatomicznego kanału wytworzonego przez system więzadeł dla gładkiego przemieszczania się ścięgien zginaczy palców.

Niekiedy przyczyną może być patologiczne powiększenie (tj. guzek) w obrębie w/w ścięgien. Objawami wstępnej fazy choroby jest uczucie dyskomfortu w obwodowej części dłoni, nasilające się przy próbie zgięcia palca i bolesność uciskowa w tej okolicy. W zaawansowanej postaci dochodzi do „zablokowania” palca w pozycji zgięciowej bez możliwości jego wyprostowania.

Istotą leczenia jest przywrócenie gładkiego przesuwu ścięgien zginaczy przez ich pochewkę.

Leczenie mało zaawansowanych postaci choroby można rozpocząć od unieruchomienia i stosowania niesterydowych leków przeciwzapalnych. Innym sposobem jest podanie miejscowe sterydu w okolice zapalnie zmienionej pochewki ścięgna.

W przypadku gdy w/w metody okazują się nieskuteczne, jedynym rozwiązaniem pozostaje zabieg operacyjny. Jego celem jest przecięcie patologicznie zmienionego fragmentu pochewki zginaczy i przywróceniu warunków do gładkiego przesuwu ścięgien.

Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym.

Pacjenci opuszczają klinikę bezpośrednio po zabiegu

Po operacji zalecana jest elewacja operowanej kończyny i ochrona przed urazami do zagojenia ran. Powrót do normalnej aktywności zawodowej z udziałem operowanej ręki następuje po zakończeniu rehabilitacji co z reguły trwa 4-6 tyg..

Czas trwania zabiegu do 60 min.
Znieczulenie miejscowe
Pobyt w klinice 90 min.
Rekonwalescencja 14 dni + rehabilitacja 4-6 tyg.
Zdjęcie szwów 14 doba
Przeciwwskazania nieleczone choroby psychiczne, zaburzenia krzepnięcia krwi, nieuregulowane nadciśnienie tętnicze, zaburzenia rytmu serca,  nieuregulowana cukrzyca, aktywne infekcje, choroby autoimmunologiczne, nowotwory
Zalecenia przed zabiegiem palec zatrzaskujący zalecenia do zabiegu.pdf
kciuk zatrzaskujący zalecenia do zabiegu.pdf
Zalecenia po zabiegu palec zatrzaskujący  zalecenia po zabiegu.pdf

Powyższa prezentacja jest tylko skrótową informacją i nie zastępuje konsultacji medycznej.

Zalecenia pooperacyjne

Zalecenia przedoperacyjne

Postoperative recommendations

Preoperative recommendations