fbpx
info@drpietrasik.pl +48 721 838 347

Plastyka brzucha

drpietruski_admin

Plastyka powłok brzusznych (abdominoplastyka) to nazwa obejmująca kilka sposobów operacji przeprowadzanych u kobiet i mężczyzn pragnących poprawić wygląd i funkcję brzucha. Celem zabiegu jest usunięcie nadmiaru skóry, tkanki podskórnej i zwiększenie napięcia w warstwie mięśniowo-powięziowej w przypadku istnienia jej wiotkości.

W przypadku obecności przepukliny lub rozstępu kresy białej, operacja wykonywana jest również ze wskazań medycznych.

Miniabdominoplastyka przeprowadzana jest najczęściej u młodych kobiet z elastyczną skórą, po okresie ciąży i polega na chirurgicznym usunięciu nadmiaru tkanek i zwiększeniu napięcia warstwy mięśniowo-powięziowej w ok. podbrzusza.

Zabieg przeprowadzany jest z cięcia dł 20-25cm w okolicy nadłonowej i nie wymaga preparowania tkanek środkowej (pępek) i górnej części brzucha.

Pełna abdominoplastyka Najczęściej kandydatami do tej operacji są kobiety po zakończeniu prokreacji oraz osoby po znacznej redukcji masy ciała. Zabieg polega na odwarstwieniu płata skórno/tłuszczowego od warstwy powięziowej od poziomu podbrzusza po łuki żebrowe, wypreparowaniu pępka na szypule, usunięciu nadmiaru tkanek z górnej, środkowej i dolnej części powłok brzusznych oraz zwiększeniu napięcia w warstwie mięśniowo-powięziowej w przypadku istnienia jej wiotkości. Zabieg wykonywany jest z cięcia w podbrzuszu oraz wewnątrz pępka. Powstała blizna umiejscowiona jest nisko tak aby łatwo dała się ukryć pod bielizną.

Lipo-abdominoplastyka jest połączeniem liposukcji oraz pełnej abdominoplastyki. Zabieg przeprowadzany jest u osób z nadmiarem skóry, podskórnej tkanki tłuszczowej oraz wiotkością mięśniowo-powięziową w tym rozstępem kresy białej.

Operacja polega na odessaniu nadmiaru podskórnej tkanki tłuszczowej i chirurgicznym usunięciu nadmiaru skóry, przemieszczeniu pępka do pozycji anatomicznej i zwiększeniu napięcia w warstwie mięśniowo-powięziowej w przypadku istnienia jej wiotkości.

We wskazanych przypadkach po wcześniejszym przeanalizowaniu stanu miejscowego i poznaniu oczekiwań pacjenta, Dr Pietrasik morze zaproponować rozszerzenie abdominoplastyki o liposukcję okolic bocznych brzucha  (tzw. „love handles”) celem lepszej definicji talii.

Abdominoplastyka „fleur-de-lis” jest zabiegiem dla osób po znaczniej redukcji masy ciała, u których istnieje pionowy i poziomy nadmiar tkanek powłok brzusznych. Zabieg polega na odwarstwieniu płata skórno/tłuszczowego od warstwy powięziowej od poziomu podbrzusza po łuki żebrowe, wypreparowaniu pępka na szypule, usunięciu nadmiaru tkanek z górnej, środkowej i dolnej części powłok brzusznych oraz zwiększeniu napięcia w warstwie mięśniowo-powięziowej w przypadku istnienia jej wiotkości. Zabieg wykonywany jest z cięcia w linii pośrodkowej, w podbrzuszu oraz wewnątrz pępka.

Wszystkie plastyki powłok brzusznych przeprowadzane są w znieczuleniu ogólnym i wymagają pozostania w klinice na 1-2 doby.

Powrót do normalnej aktywności zawodowej następuje po 10-14 dniach od operacji a do pracy fizycznej po 6 tygodniach. Powrót do ćwiczeń sportowych (jogging, fitness) jest możliwy po 3 miesiącach.

W okresie pooperacyjnym należy unikać podnoszenia ciężarów powyżej 10 kg i wysiłków fizycznych wzmagających pracy mięśni brzucha. Konieczne jest także stosowanie ubrania uciskowego w okresie 8 tyg. po operacji.

Uzyskane wyniki są długotrwałe choć nie permanentne. Operacja nie zatrzymuje naturalnego procesu starzenia się tkanek. Znaczne zmiany masy ciała jak i ciąża mogą zmienić pierwotnie dobry efekt estetyczny.

Czas trwania zabiegu 3-6 godz.
Znieczulenie ogólne
Pobyt w klinice 1-2 dni
Rekonwalescencja 14 dni
Zdjęcie szwów w okolicy pępka w 14 dobie, szwy w podbrzuszu rozpuszczalne nie wymagają usunięcia
Przeciwwskazania trwająca lub zbliżająca się miesiączka, choroby psychiczne, zaburzenia krzepnięcia krwi, nieuregulowane nadciśnienie tętnicze, nieuregulowana cukrzyca, zaburzenia rytmu serca, aktywne infekcje, choroby autoimmunologiczne, nowotwory,  ciąża
Zalecenia przed zabiegiem abdominoplastyka zalecenia do zabiegu.pdf
Zalecenia po zabiegu abdominoplastyka zalecenia po zabiegu.pdf

Powyższa prezentacja jest tylko skrótową informacją i nie zastępuje konsultacji medycznej.

Zalecenia pooperacyjne

Zalecenia przedoperacyjne

Postoperative recommendations

Preoperative recommendations