Plastyka brzucha
Plastyka powłok brzusznych (abdominoplastyka) to nazwa obejmująca kilka sposobów operacji przeprowadzanych u kobiet i mężczyzn pragnących poprawić wygląd i funkcję brzucha. Celem zabiegu jest usunięcie nadmiaru skóry, tkanki podskórnej i zwiększenie napięcia w warstwie mięśniowo-powięziowej w przypadku istnienia jej wiotkości.
W przypadku obecności przepukliny lub rozstępu kresy białej, operacja wykonywana jest również ze wskazań medycznych.
Miniabdominoplastyka przeprowadzana jest najczęściej u młodych kobiet z elastyczną skórą, po okresie ciąży i polega na chirurgicznym usunięciu nadmiaru tkanek i zwiększeniu napięcia warstwy mięśniowo-powięziowej w ok. podbrzusza.
Zabieg przeprowadzany jest z cięcia dł 20-25cm w okolicy nadłonowej i nie wymaga preparowania tkanek środkowej (pępek) i górnej części brzucha.
Pełna abdominoplastyka Najczęściej kandydatami do tej operacji są kobiety po zakończeniu prokreacji oraz osoby po znacznej redukcji masy ciała. Zabieg polega na odwarstwieniu płata skórno/tłuszczowego od warstwy powięziowej od poziomu podbrzusza po łuki żebrowe, wypreparowaniu pępka na szypule, usunięciu nadmiaru tkanek z górnej, środkowej i dolnej części powłok brzusznych oraz zwiększeniu napięcia w warstwie mięśniowo-powięziowej w przypadku istnienia jej wiotkości. Zabieg wykonywany jest z cięcia w podbrzuszu oraz wewnątrz pępka. Powstała blizna umiejscowiona jest nisko tak aby łatwo dała się ukryć pod bielizną.
Lipo-abdominoplastyka jest połączeniem liposukcji oraz pełnej abdominoplastyki. Zabieg przeprowadzany jest u osób z nadmiarem skóry, podskórnej tkanki tłuszczowej oraz wiotkością mięśniowo-powięziową w tym rozstępem kresy białej.
Operacja polega na odessaniu nadmiaru podskórnej tkanki tłuszczowej i chirurgicznym usunięciu nadmiaru skóry, przemieszczeniu pępka do pozycji anatomicznej i zwiększeniu napięcia w warstwie mięśniowo-powięziowej w przypadku istnienia jej wiotkości.
We wskazanych przypadkach po wcześniejszym przeanalizowaniu stanu miejscowego i poznaniu oczekiwań pacjenta, Dr Pietrasik morze zaproponować rozszerzenie abdominoplastyki o liposukcję okolic bocznych brzucha (tzw. „love handles”) celem lepszej definicji talii.
Abdominoplastyka „fleur-de-lis” jest zabiegiem dla osób po znaczniej redukcji masy ciała, u których istnieje pionowy i poziomy nadmiar tkanek powłok brzusznych. Zabieg polega na odwarstwieniu płata skórno/tłuszczowego od warstwy powięziowej od poziomu podbrzusza po łuki żebrowe, wypreparowaniu pępka na szypule, usunięciu nadmiaru tkanek z górnej, środkowej i dolnej części powłok brzusznych oraz zwiększeniu napięcia w warstwie mięśniowo-powięziowej w przypadku istnienia jej wiotkości. Zabieg wykonywany jest z cięcia w linii pośrodkowej, w podbrzuszu oraz wewnątrz pępka.
Wszystkie plastyki powłok brzusznych przeprowadzane są w znieczuleniu ogólnym i wymagają pozostania w klinice na 1-2 doby.
Powrót do normalnej aktywności zawodowej następuje po 10-14 dniach od operacji a do pracy fizycznej po 6 tygodniach. Powrót do ćwiczeń sportowych (jogging, fitness) jest możliwy po 3 miesiącach.
W okresie pooperacyjnym należy unikać podnoszenia ciężarów powyżej 10 kg i wysiłków fizycznych wzmagających pracy mięśni brzucha. Konieczne jest także stosowanie ubrania uciskowego w okresie 8 tyg. po operacji.
Uzyskane wyniki są długotrwałe choć nie permanentne. Operacja nie zatrzymuje naturalnego procesu starzenia się tkanek. Znaczne zmiany masy ciała jak i ciąża mogą zmienić pierwotnie dobry efekt estetyczny.
Czas trwania zabiegu | 3-6 godz. |
Znieczulenie | ogólne |
Pobyt w klinice | 1-2 dni |
Rekonwalescencja | 14 dni |
Zdjęcie szwów | w okolicy pępka w 14 dobie, szwy w podbrzuszu rozpuszczalne nie wymagają usunięcia |
Przeciwwskazania | trwająca lub zbliżająca się miesiączka, choroby psychiczne, zaburzenia krzepnięcia krwi, nieuregulowane nadciśnienie tętnicze, nieuregulowana cukrzyca, zaburzenia rytmu serca, aktywne infekcje, choroby autoimmunologiczne, nowotwory, ciąża |
Zalecenia przed zabiegiem | abdominoplastyka zalecenia do zabiegu.pdf |
Zalecenia po zabiegu | abdominoplastyka zalecenia po zabiegu.pdf |
Powyższa prezentacja jest tylko skrótową informacją i nie zastępuje konsultacji medycznej.