fbpx
info@drpietrasik.pl +48 721 838 347

Toksyna botulinowa (Botox, Azzlure)

drpietruski_admin

Toksyna botulinowa (Botox, Dysport, Azzlure) to substancja stosowana w medycynie od wielu lat. Poza wskazaniami medycznymi w niektórych chorobach neurologicznych substancja ta jest z powodzenie wykorzystywana do odmładzania twarzy i szyi.

Mechanizm jej działania polega na przejściowym osłabieniu funkcji mięśni mimicznych odpowiedzialnych za powstawanie zmarszczek, co w konsekwencji powoduje ich wygładzenie lub znaczne spłycenie. Najczęściej przy pomocy toksyny botulinowej korygowane są zmarszczki:

  • kąta bocznego oka,
  • czoła,
  • szyi,
  • okolicy szpary ust.

Ponadto, toksyna botulinowa znalazła zastosowanie w  leczeniu nadmiernej potliwości i migrenowych bólów głowy.

Podanie preparatu zazwyczaj nie wymaga znieczulenia choć na specjalne życzenie pacjenta stosowany jest krem zmniejszający doznania bólowe.

Toksyna botulinowa wprowadzana jest do mięśni przy pomocy kilku wkłuć wykonywanych igłą małej średnicy (30G).
Czas podania preparatu zazwyczaj nie przekracza 5 min. Następnie, stosowane są okłady chłodzące (15-30 min.) okolicę korygowaną po czym pacjent opuszcza klinikę, powracając do normalnej aktywności.

Wynik estetyczny pojawia się po 1-2 tygodniach od podania. Wtedy też ma miejsce wizyta kontrolna w czasie, której może zostać podana dodatkowa dawka preparatu jeśli wynik wstępnej korekcji nie jest wystarczający.

Działanie preparatu utrzymuje się od 6-12 miesięcy. Po tym okresie zabieg może być powtórzony.

W przypadku istnienia głębokich zmarszczek i bruzd, toksyna botulinowa może okazać się niewystarczająco skuteczna. U tych pacjentów trwalszy efekt odmłodzenia można uzyskać łącząc podanie toksyny botulinowej i kwasu hialuronowego lub metodami chirurgicznymi.

Zabieg pozwala odmłodzić daną okolicę lecz nie zatrzymuje naturalnych procesów starzenia się.

Powyższa prezentacja jest tylko skrótową informacją i nie zastępuje konsultacji medycznej.

Zalecenia pooperacyjne

Zalecenia przedoperacyjne

Postoperative recommendations

Preoperative recommendations